YKS Koçluk Önerileri

Online koçluk almak istediğinizde, araştırma yaparken çok fazla seçenek görebilirsiniz. Üniversite öğrencileri, felsefe mezunu dershane öğretmenleri, koçluk sertifikası olan bir sürü insan vs. Peki size faydalı olacak koçu nasıl belirleyeceksiniz?

Burada en önemli şeyler psikolojik danışmanlık eğitimi almış olmak ve tecrübe sahibi olmaktır. Sınava hazırlık süreci artık sadece planlama ve soru bankası takibi olmaktan çıktı. Maalesef sadece ders çalışmakla başrılı olunmuyor. Bu gerçeği kabul etmek lazım. Bu sebeple gerektiğinde psikolojik danışmanlık desteği verecek ve sınava öğrenci hazırlama konusunda en az 10 yıl deneyimli bir koç bulmanızı tavsiye ederim. Koçluğu da yalnızca üniversite sınavına hazırlık konusunda yapan deneyimli uzmanlar size yardımcı olacaktır. Daha çok para kazanmak için bir sürü öğrenci alıp, ortaokul ara sınıf, mezun karışık öğrenciyle koçluk yapan birisi de size fayda vermeyecektir. Sertifikalı koçlar biraz güven verse de deneyim konusunda yetersiz ve psikolojik danışmanlık becerisi ve yetkisi olmadığı için yine dikkat edilmesi gereken bir gruptur. Sadece motive edici sözler ve güçlü sorularla maalesef bizim kültürümüzde gelişme kaydetmek mümkün olmuyor.

Koçluk alacağınız kişinin söyleyeceği ücretler de çok fark edecektir. Ancak kişinin psikolojik danışmanlık becerisi ve tecrübesine göre fiyat değerlendirmesi yapmanızı öneririm.